Avrupa’da Olan Türkiye Kökenli Gıda Markaları! Avrupa’da Durumunuz Hiç iyi Değil!

 

Avrupa´da durumunuz hiç iyi değil! (çok az firma hariç)

Son yıllarda Avrupa Türk gıda sektöründeki gelişmeler değişimler Türkiye kökenli markaları ciddi şekilde negatif etkiliyor!

Bir çok Türkiye kökenli markaların Avrupa Türk gıda sektöründe ve Avrupa gıda sektöründe gerilediğini görüyoruz daha önce satılan rakamlar artık satılamıyor azalma olduğunu görüyoruz.

Ayrıca Avrupa Türk sektörü büyümesine rağmen Türkiye kökenli markalar Avrupa gıda pazarındaki gelişmeden yararlanamıyor! Satışlarının çıkması beklenirken azaldığı görülüyor!

Buradaki en can alıcı nokta bence Türkiye kökenli firmaların Avrupa gıda pazarını tam olarak bilmemesi. Yoksa 510 milyonluk bir sektör başka türlü neden gözardı edilir ki ?

Bu konularda önem alınmaz ise ilerleyen süreçte satışların azalması sürecek ve ciddi kayıplar yaşanacak.

Az satılmasının bir çok nedeni var ama en büyük nedenleri bence;

1. Türkiye kökenli markaların/ yöneticilerinin Avrupa gıda pazarını ciddiye almaması ve sektör hakkında bilgi eksikliği.

2. Yıllardır Avrupa!ya ürün satmalarına rağmen halen daha Avrupa gıda sektörünü izlemek ve daha iyi satış yapmak için Avrupa´da Elemanları, büroları olmaması! ( Eleman ve büronun olmaması çok büyük bir kayıp)

3. Avrupa gıda yasalarını dikkate almamaları ve ürünlerin satışının yasaklanması cv etiket çalışmalarının eksik olmasından kaynaklanan satış yasakları.

4. Avrupa´da doğru dağıtım ağı olmaması.

5. Avrupa´da doğru bayilerle, distribütörlerle çalışılmaması.

6. Yanlış bayi ve distribütör seçimi.

7. Avrupa gıda sektörü hakkında bilgisiz veya az bilgili İhracat sorumluları.

8. Bayi ve distribütörlerin doğru yönetilmemesi.

9. Avrupa pazarı hakkında doğru araştırmalar yaptırmamaları.

ve bunlar gibi bir çok neden sayabiliriz!

Bu konularda acilen çalışma yapmalarını Türkiye kökenli firmalara tavsiye ediyorum.

i

Son yıllarda Avrupa Türk gıda sektöründeki gelişmeler değişimler Türkiye kökenli markaları ciddi şekilde negatf etkiliyor!
Mesaj Gönder