parallax background
 

"Emeğin olmadığı
yerde anlam da
yoktur!"

Volkan AYDIN
Özgeçmiş

Trabzon Maçka´da doğdum, İstanbul´da çocukluğum geçti Almanya Frankfurt da büyüdüm.

Büyüklerimden bu sözü çok duydum. “Emeğin olmadığı yerde anlam da yoktur.” Yaş ve yaşanmışlıklar itibariyle bu sözü anlayabilmem uzun yıllarımı aldı diyebilirim. Trabzon Maçka doğumlu bir Karadenizli olarak 5 yıl memleketin havasını soluyup suyunu içtikten sonra yolum İstanbul’a düştü.

İnsan yaşamına her zaman farklı ufuklar açan şehirlerden biridir İstanbul… Ancak ben asıl hikayeme İstanbul’da da başlamadığımı yıllar sonra fark ettim. İmparatorluklara başkentlik yapmış bu güzide şehrimizde ilkokulu, ortaokulu ve meslek hayatımın en önemli adımlarından olan Çıraklık Eğitimine ağabeyimin isteğiyle başladım. Çıraklık eğitimini bitirdiğimde takvimler 1988’i gösterirken 15 yaşında ağabeyimin ve babamın yanına Almanya’ya geldim.

Türkiye’nin en güzel şehrinden Almanya’nın en güzel şehri Frankfurt’taydım artık. Vatan dışında olmam; bana ilk olarak mücadeleyi ve kendimi bilmem gerektiğini öğretti. Yeni şeyler öğrenmenin önemi ve güzelliğini burada öğrenmeye başladım. 1989 yılında Orta Okul diplomasını Avrupa’da almış oldum. Bu yaşadığım tecrübe aslında vatan dışında başarılı olmak için daha fazla çalışmam gerektiğini bana gösteriyordu. Gerçek anlamda bir hayat hikâyesi çizmek için geçtiğim yollardan değişirken gelişerek bir kere daha geçmeyi çok görmemem gerektiğini öğrenmeye başlamıştım.

Almanya gibi teknolojisi oldukça gelişmiş ülkelerde meslek eğitimi almak çalışma hayatı için olmazsa olmaz bir durumdur. Dünyanın en büyük havaalanlarından olan Frankfurt Havaalanında Yer Hizmetleri ve Organizasyon Meslek Eğitimi aldım. Yer Hizmetleri ve Organizasyon eğitimimle birlikte gerçek anlamda çalışma hayatım başladı. 1989’da eğitimimle başlayan ve 1999 yılının sonlarına kadar Frankfurt Havaalanında Yer Hizmetleri bölümünde görev aldım. Bu süreç herkes için mücadele etmeyi öğrendiğim ve emek vererek yeni bilgileri aradığım dönemdi. Frankfurt havaalanındaki gençlik temsilcisi olarak seçilmem ve iki yıl boyunca aldığım; İş Hukuku, Sendika Yönetimi, İş Yönetimi, Yönetim Becerileri, Stratejik Yönetim Eğitimlerleri beni çok iyi geliştirdi. Farklı bir dünya daha olduğunu gördüm. Bu farklı dünya ile tanışmam bu zamana kadar hiçbir şey bilmediğimi bana öğretmişti.

1993 yılında T.C Frankfurt Konsolosluğu Türk Kültür Merkezinde Gençlik Kolu Başkanlığına seçildim. Gençler için eğitim ve kültür çalışmalarında bulundum. Türk Kültür Merkezinde Gençlik Kolu Başkanlığı yapmam bana kendi kültürümüzün nerede olunursa olunsun çok önemli olduğunu gösterdi. Kendi kültürünün ve tarihinin farkında olmayanların dünya karmaşasında kayıp birey olduklarını anladım.

Gönüllü olarak çalışmalarım da tam bu döneme denk geldi. Avrupa’ya adım atar atmaz başlayan hem eğitim hem de iş hayatından sonra yeni kültürlerle tanışmak ve yeni şeyler öğrenmek için milenyumun sonunu ve başını Avrupa Gezisine ayırdım.

Kimliğimi tamamlama açısından kültürel ve eğitim amaçlı yaptığım bu Avrupa gezisi bana farklı yerleri, ülkeleri, kültürleri, insanları, yaşamları, görmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

TÜV- Akademie Rheinland’da İnternet Programlama ve Tasarım eğitimi aldım. Bu eğitimle birlikte ticari çalışma hayatım başlamış olsa da derneklerde gönüllü çalışmalarım da hızlanıyordu. Frankfurt Belediyesi’nin organizasyonuyla Kültürler Arası Arabuluculuk Çalışmalarında bulunurken Avrupa Türk Akademisyenler Birliğinde de gönüllü olarak görev yaptım. Dernek çalışmalarımla birlikte medyaya olan ilgim de artmıştı. Frankfurt’ta bulunan Volkshochschule’de açılan Gazetecilik Kursuna katıldım. Aynı süreçte Personel Gelişimi ve Eğitimi Enstitüsü’nde İş Kurma ve Yönetme Eğitimi de aldım. Tüm bunların yanında Frankfurt şehrinde bulunan Kültür ve Gençlik çalışmaları yapan Kubi derneğinin, Atatürkçü düşünce derneğinin kuruluşunda aktif şekilde yer aldım.

Avrupa’nın en iyi şirketleri ile tanıştım. İş hayatımda referans noktalarım netleşmeye başladı. Dijital pazarlama ve yönetim danışmanlığı alanında yapabileceklerimi ve Dijital Dünya ile sadece Avrupa’nın değil dünyanın bile küçülebileceğini gördüm. Ayrıca bu süreç yönetim becerimin yanına danışmanlık becerimin de ortaya çıkmasını sağladı. Emeğin yanında farklılık ve farkındalık hislerim de gelişmeye başladı.

Avrupa gezisinden sonra 2002 -2003 yılları arasında Frankfurt’ta bulunan Kallisthenis Pelzhandel GmbH’da Kürk ve Kürk Ürünlerinin Türkiye Temsilcisi olarak çalıştım. Bu aynı zamanda benim ilk uluslararası tecrübemdi. Bu çalışma döneminde hayat tecrübemi doğru bir şekilde geliştirdim. Ekonominin nasıl işletiğini bilmeden ticaret yapılamacağını gördüm. Dünya Ticaret Sistemini anlamanın çok önemli olduğunun farkında vardıktan sonra yine farklı seminerler ve konfreranslara katılarak ekonomiyi ve ticareti anlamaya çalıştım.

Kallisthenis Pelzhandel firması tecrübesiyle birlikte kısa bir serbest ticari hayatım oldu. Bu serbest ticari hayatım kısa sürse de, “Emek mücadelemin beni gıda ürünlerine” yönlendirdiğini görebiliyordum. Frankfurt bölgesinden yine ayrılamadım ve Taunus dağlarının eteğinde bulunan Steinbach’taki Sparmarkt GmbH’da görev aldım. Aynı zamanda Team Brothers GmbH Frankfurt’ta Gıda Haberleri bölümüne destek oldum. Bütün bu gıda alanındaki çalışmalarım bana “Emeksiz yemek olmayacağını ya da en iyi sonuç için mutlaka eğitim gerektiğini hayatımda yine gösterdi.” 2006 yılında Frankfurt’ta bulunan Plus Market Zincirinde Market Yöneticiliği Eğitimi aldım.

Bu eğitimden sonra 2 yıl boyunca Türk Marketinde Market Yöneticisi olarak çalıştım. Alım, İş Planları, Satış ve Marketing hizmetleri verdim. 2009 ile 2013 yılları arasında Türkiyem Lebensmittel Fleisch Im&Export GmbH Satış Müdürü olarak çalıştım. Kontrol, satış, ürün bazında marketler üzerinde kontrol ve ürün çeşitlendirme alanlarında firmaların eksiklerini giderdim.

Her noktada olduğu gibi iş hayatımda da adım adım kademeli bir şekilde ilerlemeyi tercih ettim. Aldığım eğitimlerin hakkını vererek 2014 – 2016 yılları arasında Ethno IQ GmbH (Haribo, Kühne, Unilever Avrupa Etnik sektör Avrupa distribütörü) Bölge Yöneticisi olarak görev yaptım.

Bu görevimle birlikte toptan gıda alış, satış ve sistemin işleyişi alanlarındaki bilgilerimi çalışma alanında denetleyerek geliştirdiğimi düşünüyorum. Ethno IQ GmbH için Bayi Yönetimi, Toptancılara ve Marketler Satış işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdim.

Satış ve Stratejik Planlama, Müşteri Yönetimi, Ürün Çeşitlendirme Arge Projeleri ve Fason Üretim Alanları Oluşturma Yönetimi alanlarında kendimi geliştirerek Y&B Agro Food GmbH (Yayla Bakliyat Avrupa Bürosu) ve Tukaş GmbH’da Proje Sorumlusu olarak görev yaptım. Bilhassa etnik International gruplara hitap eden ürünler noktasında profesyonelleşen hayatımda tecrübelerimi ortaya koydum. Bu tecrübemi farklı markalara hizmet vererek hep ileriye taşıdım. 2019 yılı ile birlikte kuruyemiş alanında Avrupa’nın en önemli markalarından olan Fresh Nuts GmbH’da (Meray ve Kerem markası ile Avrupa Etnik Pazar lideri) Avrupa Bölge Bayii Yöneticisi olarak çalıştım.

Bütün bu mesleki çalışmaların yanında emeğin sadece karşılık alınarak yapılmayacağını bilerek ve 50 yıllık Avrupa Türk gıda sektöründe değişim ve farkındalık olması gerektiğine inanarak 2013 yılında kuruculuğunu yaptığım; Avrupa Türk Gıda ve Perakende Platformunda fahri olarak yöneticiliğime de devam etmekteyim. Firmalar için sistem kurmak ve farkındalık oluşturarak başarılı olunmasını sağlamak asıl işim olsa da hayatımın büyük kısmını fahri ve gönüllü olarak çalışarak geçirdim.

Hayat bitmeyen bir okuldur, değişirken gelişerek en iyisini yapmaya çalışarak yaşamak gerektiğine inanıyorum. Hayatı yaşarken en dikkat etmem gerekenin zamanı verimli kullanmak olduğunu öğrendim. Zaman satın alınamaz, depolanamaz ve geri getirilemez olduğundan değerini bilerek yaşamanın, farkına varmamın benim için önemi büyük. Her zaman düzenli, çalışkan, azimli, disiplinli olmaya çalıştım.

İnsan duruşunun, hayatı yaşarken geriye bırakacaklarımızın temelini oluşturması gerektiğine inanıyorum. Bana söylenenlere değil, kendi doğrularıma, hayallerime ve çalışmalarıma inandım.

Son söz olarak hayat felsefemin temelini oluşturarak Yunus Emre’nin sözleri ile bitirmek istiyorum:

Ben gelmedim kavga için,
benim işim sevgi için,
Dostun evi gönüllerdir,
gönüller yapmaya geldim…

Benimle iletişime geçmek için
aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Mesaj Gönder