ATGPP

Avrupa Türk Gıdacılar & Perakendeciler Platformu


Facebook sayfamızı incelemek için tıklayın!


Avrupa'da gıda sektöründe calışan kişi ve firmaların iletişim ağı.

• Avrupa´daki gıda sektöründe faaliyet gösteren tüm perakendicilerimizi organize yapı
içinde, kurallı ve sistematik gelişmelerini tamamlamış güclü markalar haline getirmek.
• 2. Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında uyum, güven ve iş birliği sağlamak.
• 3. Eğitim faaliyetleriyle ile perekendicilerin ticari, sosyo-ekonomik, egitim ve kültürel düzeylerinin gelişmesini sağlamak.
• 4. Gıdacıların daha ileri bir düzeye ulaşmasına yartımci olmak için, gereken her türlü faaliyette bulunmak.
• 5.Teknoloji paylaşımını,fikir alışverisini ve koordinasyonu temin etmek.
• 6. Meslek ilkelerine uyulmasını Ahlaklı Ticaret anlayışı ile mesleğin onurunu korumak.
• 7. Toplumda tüketim kalitesini arttırmak.
• 8. Mesleki bilgi ve görgü bilgilerini artırıcı her türlü kültürel ve ticari faaliyetleri
yakından takip ederek üyelere duyurmak ve duyurucu tedbirler almak.
• 9. Gençlerin gıda perakendeciliği alanına yönelmelerini sağlamak

Avrupa Türk&Etnik Gıda sektörü.

Bazıları halen daha olduğumuz sektörün ne olduğu ve nasıl bir potansiyel barındırdığı bilmiyor ve gelecek de tüm dünya yemek kültürüne yön vereceğinin farkında değil!

İnsanların gittikleri yere yemek kültürlerinide beraber getirmesinden ve yemek kültürlerinin birbirinden etkileşmesinden oluşan çok kapsamlı bir alan olan Etnik gıda sektörünü iyi anlamak ve ona göre hareket etmek gerekli!

Etnik Gıda Sektörü Nedir ?

1. Etnik Gıda Sektörü Unilever gibi Global şirketin Türkiye´de Türk yemek kültüründe üretim yapması sektör lideri olması, hiç olmayan çeşitleri cıkarması ve tüm bu ürünleri Avrupa´ya işçi olarak giden Avrupada yaşayan Türklere yine Avrupa´da kurulmuş olan bir Türk şirketi üzerinden satmasıdır!

2. Etnik Gıda Sektörü Türkiyenin bir ilinde, köyünde doğmuş işçi olarak Almanya´ya gelmiş daha sonra kendi işini kurmuş Türk yemek kültürüne ait ürünleri Almanya´ya getirmiş ve Türklere satmaya başlamıs daha sonra Alman´lara ve sonra 50 farkı ülkeye satış yapan sistemin adıdır

3.Etnik Gıda Sektörü Alman Gıda sektörünün Almanya´ya gelmiş farklı kültürlerden olan insanların getirdiği yemek kültürü ürünlerini kendi marketlerinde satması ve daha sonra Almanya´da üreterek Alman marketleri üzerinden tüm müşterilerine satmasıdır.

4.Etnik Gıda Sektörü Hollandalılar darafından kurulan bir şirketin Asya, Afrika, Arab, Türk ürünlerini bu ülkelerden tedarik ederek Avrupada olan Türk, Arab, Asya dükkanları üzerinden tüm insanlara satmasının adıdır.

5. Etnik Gıda Sektörü Kühne markasının Türkiye´de Şirket kurarak Alman sistemi ve tecrübesiyle Turşu ülkesi olan Türkiye´de üreterek ürünlerini en yüksek fiyatla satması, Türkiye´deki ar-ge çalışma ürünleri tüm Avrupaya satması ayrıca Türkiye´de Türk usülüne göre ürettiği ürünleri Avrupa´da Türk toptancı üzerinden yine Türklere ve tüm Türk marketäne gelenlere satmasının adıdır.

6. Etnik Gıda Sektörü Alman gıda firmasının daaaa Almanya´dan kalkıp gelmesi Türkiye´de köylülere organik gıda üretimini öğretmesi sonra Türkiye´de organik ürünleri tüm dünyaya katma değerli şekilde satmasının adıdır.

7. Etnik Gıda Sektörü İspanyol bir baba ve Alman bir annenin oğlu olarak Avrupa Türk pazarında GAZİ Peynir markası olarak lider olması, dünyanın bir çok ülkesine Gazi ismi ile ürün satması ve Türkiye´de Çocuklar için vakıf kurmasının adıdır.

8. Etnik Gıda Sektörü Kanada Fıstığının Alman perakende sektörünün hakimi olmasının adıdır.

9.Etnik Gıda Sektörü ispanyol Tapas, Paella & peynir Alman gastronomi sektörünün vazgeçilmez olmasının adıdır.

10. Etnik Gıda Sekörü bir suriyeli mültecinin tüm ürünlerini Türkiye´de üretmesi, Suriye Markası ile Avrupada liderliğe oynamasının ve tüm bunları yaparken dağıtım ağının bir bölümünüde Türk toptancıların üzerinden yapmasının adıdır.

11. Etnik Gıda Sektörü Türk markalarının ürünlerinin Rus toptancılar darafından Avrupa ulusal marketlerine satılmasının adıdır.

12. Etnik Gıda Sektörü Balkan, Arab, Rus, Alman, İtalyan vbg ürünlerin Dünyanın bir çok bölgesinde Türk marketleri üzerinden satılmasının adıdır.

13. Etnik Gıda Sektörü Avrupa´da doğmuş bir Türk markasının Avrupa dışında Amerika ve Avusturalyada satılmasının adıdır.

14. Etnik Gıda Sektörü sri lanka ve cevresindeki ülkelerde üretilen Ceylon çayının Türk ismi ile Avrupa Türk marketlerinde da satılmasının adıdır.

15. Etnik Gıda Sektörü 2 Türk gencinin kurduğu şirket ile Almanya Türk gıda sektörüne Arab ürün çeşitliliğini ve Ünlü bir Dünya Peynir markasını Türk sektörüne kazantırmasının adıdır.

16. Etnik Gıda Sektörü bizim bildiğimiz bize has SARMA ürününün Alman fabrikalarında üretilerek Almanlara satılmasının adıdır.

17. Etnik Gıda Sektörü bildiğimiz bulgurun Almanlar darafından çeşitlendirilerek Alman perakende sektöründe satılmasının adıdır.

18. Etnik Gıda Sektörü tayvanda çiftliklerde üretilen pangasius balıklarının Türk marketlerinde satılmasının adıdır.

19. Etnik Gıda Sektörü bir Alman markası olan Haribo´nun Türkiye´de Helal üretim yaparak Avrupa´da Türk toptancılar üzerinden Türk ve Arab marketlerinde satılmasının ve Dünya´ya satmasının adıdır.

20. Etnik Gıda Sektörü Avrupa´da Türkler darafından kurulan bir gida fabrikasının tüm alman perakende sektörüne etnik gıda üretmesinin adıdır.

21. Etnik Gıda Sektörü bildiğimiz döneri değişime uğradarak nerdeyse tüm Avrupa Ülkelerinde Fast food alanında lider konuma ve 2 Almanın Amerikada Döneri Alman döneri olarak pazarlamasının adıdır.

22. Etnik Gıda Sektörü Azerbeycanlı bir üretici markanın ürünlerini Avrupaya Türk gıda toptancıları toptancı ve Perakendecileri üzerinden satmasının adıdır.

23. Etnik Gıda Sektörü Boşnak gıda firmalarının üreticilerinin ürünlerini Avrupa Türk gıda sektöründe olan Türk toptancılar üzerinden satmasının adıdır.

24. Etnik Gıda Sektörü Türk yemek kültürünün, Türk üreteticisinin dünya´ya açılan kapısıdır.

Başka bir çok örnek verilebilir hatta 100lerce örnek daha cıkarılabilir farkına varalım ve ona göre çalışalım.

Değişimin bazı nedenleri!

a. Dünya´da yaşayan insanların kendi ülkelerinden hariç baska ülkelerde yaşamaları.

b. Farklı ülkelere Turist olarak giten orada yediklerini kendi ülkesinde de yemek istemesi.

c. Gıda sektöründe olanların yenilik araması farkli lezzetler sunmak istemesi.

d. İnsan melezleşmesinin sonucu olarak farklı yemek kültürlerinin ortaya cıkması.

e. Iklim Şartlarından veva savaşlar yüzünden yer ve ülke değiştirmek zorunda kalanların kendi yemek kültürlerini araması.

f. Çalışmak için ülke değiştiren insanların kendi yemek kültürünü araması.

g. yemek endüstrisinin para kazanmak için farklı ürün araması.

Vbg bir çok şey eklenebilir.

Bizim için önemli olan Ticaret darafınıda çok iyi ve algılayarak sektörümüzü değerlendiermek ve o gözle hareket etmek olmalı diye düşünüyorum.

Avrupa Türk Gıdacıları, Türkiye üreticileri ve dünyanın neresinde olunursa olunsun gıda ile alakalı iş yapanlar için çok büyük imkanlar ve fırsatlar olacağını düşünüyorum.

Benimle iletişime geçmek için
aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Mesaj Gönder