İhracat Müdürleri ve İhracat Uzmanları Türk Milli Ekonomisinin Dünyaya Bakan Yüzüdür!

 

İhracat her ülke için ama özellikle Türkiye için önemli ve en verimli şekilde yapılması gereken bir alan olarak düşünülmesi gerekli!

Üretilen ürünlerin tüm dünyaya pazarlanması ve satılabilmesi için İhracat Müdürleri ile İhracat Uzmanlarının tam donanımlı ve çok iyi eğitimli olmaları gerekir. Ayrıca tecrübe de bu alanda şarttır. Bu alanda çalışanlar dünya ticaret kurallarının yazılı ve yazılmayan dinamiklerini fark ederek işlerini yapmalılar.

Bu anlamda İhracat Müdürleri/İhracat Uzmanları Türk milli ekonomisinin dünyaya bakan yüzüdür!

Dünya ülkelerinden gelen taleplere göre ticaret yapma isteğini doğru anlamalı ve doğru hareket ederek başarılı bir şekilde taleplere cevap vermeliler!

Avrupa Türk Gıda Sektörü olarak Türkiye üretimi ürünlerinin dünyaya açılması ve katma değerli olarak satılması hakkında bir çok çalışmalar yapıyoruz ve Türkiye´ye yönlendiriyoruz.

Maalesef sorunlar bundan sonra başlıyor. Firmaların sorumlu bölümünde çalışanları, İhracat Müdürleri/İhracat Uzmanları geri dönüş ve taleplere cevap vermede karşı tarafı memnun edici harekette bulunmuyorlar. Karışı tarafın iş yapma isteği zamanla kayboluyor ve başka ülkelere yöneliyorlar.

En çok şikayet edilen konular

a. Yetersiz yabancı dil.

b. Maillere cevap vermeme veya geç verme.

c. İstenilen ürünler hakkında yeterince bilgi verilmemesi

4. Fiyat anlaşması yaparken sürekli fiyat değiştirme

5. Kalite ve standart sertifikaların olmayışı BRC/İFS

6. Ürün Kalitesi

7.Örnek ürün gönderme isteğinin olmaması

8. Konuşulanların söylenenlerin yerine getirilmemesi veya çok geç yerine getirilmesi.

8.Problem ve sorunlarda yardımcı olunmaması.

9. Ticaret yapma isteğinin zayıflığı olursa olur olmazsa olmaz hissinin verilmesi ve bir çok farklı farklı sorunlar dile getirilmesi.

Tüccarlar Türkiye ile yaşanan sorunların hiçbirinin İtalyan, İspanyol, Yunan veya diğer ülkelerle yaşamadıklarını dile getiriyorlar.

Dış Ticaretin günümüzde çok önemli olduğu ve ileride daha çok önemli olacağını düşündüğümüzde kendi önümüzü kestiğimizin farkında olmamız gerekli diye düşünüyorum.

Maalesef bu ve bu gibi sorunları zaman zaman bizler de yaşıyoruz, İş yapma kültürü ve ahlakı üzerine ciddi düşünülmesi gerekli diye düşünüyorum.

Ticaret ve dünya ticaret kurallarının farkına vararak hareket etmemiz bizi yarınlara başarılı olarak taşıyacaktır.

Elimizde Fındık, Kayısı, İncir, Kiraz gibi ve başka bir çok katma değeri yüksek ürünlerimiz var. Bunları değerinde ve zamanında satmak milli ekonomiye çok ciddi katkıları olacaktır.

#Avrupa Gıda Sektörü#Ticaret#Etnik Food# Türk Gıda#İhracat#Avrupa İhracat#Avrupa gıda pazarı# Avrupa 'ya İhracat Nasıl Yapılır# Avrupa Türk Gıda Sektörü# Almanya Türk marketleri# Fransa Türk marketleri#Hollanda Türk marketleri# Avusturya Türk marketleri#Belçika Türk marketleri#

i

Üretilen ürünlerin tüm dünyaya pazarlanması ve satılabilmesi için İhracat Müdürleri ile İhracat Uzmanlarının tam donanımlı ve çok iyi eğitimli olmaları gerekir. Ayrıca tecrübe de bu alanda şarttır. Bu alanda çalışanlar dünya ticaret kurallarının yazılı ve yazılmayan dinamiklerini fark ederek işlerini yapmalılar.
Mesaj Gönder