Coronavirus ve Sonrası!

 

İhracat firmaları için bu zor dönemde yapmaları gereken en önemli çalışma, İhracat yaptıkları ülkelerin ticari değişimleri anlamaya çalışmak ve İhracat yaptıkları firmalar ile sürekli iletişimde kalarak bilgi akışını sağlamak olmalı!

Burada en büyük sorumluluk İhracat uzmanlarında olduğunu düşünüyorum, artık bundan sonra ihracat yapılacak ülkeleri çok daha iyi araştırma ve analiz edilmesi gerekecek. Coronavirus sonrası ülkelerdeki ticaret ve ithalat değişimin nasıl olacağını, hangi sektörlerde yükseliş hangilerinde azalma olaçağını çok iyi anlamak ve ona göre sürdürebilir bir ihracat çalışması oluşturmak gerekecek.

Dünyadaki tüm şirketler yeniden yapılanma sürecine gireceği kesin gözüyle bakılıyor. Beyin fırtınası, strateji, verimlilik, logistik, dijitalleşme, alternatif satım ve alım çalışmaları, yerel üretim, yerel firmalarla çalışma eğilimi vbg bir çok daha önem kazanacak gibi.

Değişimi çok iyi analiz ederek ihracat çalışmalarının yönetilmesi gerekli. Ben değişimi anlayanların bu durumdan kazançlı çıkacağını düşünüyorum. Şerden ders almanın hayır çıkarmanın tam zamanı. Değişimi anla krizden başarılı çık!

i

Burada en büyük sorumluluk İhracat uzmanlarında olduğunu düşünüyorum, artık bundan sonra ihracat yapılacak ülkeleri çok daha iyi araştırma ve analiz edilmesi gerekecek.
Mesaj Gönder