Avrupa’da Olan Türk Marketlerimizin Var Olandan Çok Daha İyi İş Yapabileceğine İnanıyorum!

 

Türkiye kökenli firmalar anladığım kadarıyla daha çok milli katılım olarak fuarlara katılıyorlar bunun yanında az olsa da bağımsız katılan firmalar da mevcut.

Zamanım oldukça farklı fuarlara katılırım. İşim dolayısıyla da gıda fuarlarının neredeyse hepsine katılırım. İtalyan/İspanya/Almanya/Hollanda/Fransa firmalarının çalışmalarını izlemeye ve neler yaptıklarını araştırmayı severim. Ayrıca organize eden ticaret odaları ve kişilerle de zaman zaman sohbet etme imkanım oluyor.

Konumuz fuarlara katılan Türk üretici ve markaların katılmasının yanında fuar öncesinde neler yaptığı veya yapmadığı:!

Örnek olarak Anuga Gıda fuarını alalım!

Türk firmaları veya organize eden kurumlar fuar öncesi ürünlerini tanıtmak için ve işbirliği yapmak istedikleri ülkeler ve firmalar için ön çalışma olarak neler yapıyorlar?

Açıkçası ben şimdiye kadar hiç bir şey duymadım.

Neler yapılabilir? Veya İtalya İspanya/Almanya/Hollanda/Fransa firmaları neler yapıyorlar biliyor muyuz ?

Şunu ilk önce belirtelim; fuar çalışmaları Avrupa firmaları, Ticaret odaları ve sorumlu kurumlar için yıllık fuarlarda hemen fuardan sonra başlar iki yılda bir olan fuarlarda 1 yıl önceden çalışmalar başlar.

Nedir bu çalışmalar?

İş yaptıkları partnerler için görüşme randevuları ayarlanır. İş yapmak istedikleri firmalar ile iletişime geçerek bilgi verilir kataloglar yollanır. Sektörel dergi ve gazetelerde reklam ve röportajlar ayarlanır. Tüm ticaret ve ticaret ile alakalı kurum ve özel vakıf, dernek vb. yerlere bilgi verilir görüşmeler yapılır. Gıda ve Gıda alanında olan tüm dergi yazarları ve sahipleri için organizeler yapılarak haber yapılması ve konuşulması dergi ve sosyal medyalarda yer almamasın için çalışılır. Önemli gıda birliklerini, sektörel dernekleri ve kurumları ülkeye davet ederek gıda sektörü ve ürünleri hakkında bilgi verilir. Ticaret odaları üzerinden sürekli basın açıklaması yapılı ve fuar katılımı hakkındaki bilgiler gerekli bulunan yerlere yollanır. Konferans ve Seminerler organize edilir. Alım heyetleri için bölgesel geziler organize edilir Gıda yazarları için özel geziler düzenlenir bunlar gibi bir çok farklı çalışmalar yapılır. Fuarların firmalar için başarılı geçmesinde ön çalışmaların önemi büyüktür.

Özellikle bizim firmalarımızın ve personelin fuar zamanı nelere dikkat edecekleri konusunda eğitim almaları gerekliliğinin de çok çok önemli olduğunu düşünüyorum.

#Avrupa Gıda Sektörü#Ticaret#Etnik Food# Türk Gıda#İhracat#Avrupa İhracat#Avrupa gıda pazarı# Avrupa 'ya İhracat Nasıl Yapılır# Avrupa Türk Gıda Sektörü# Almanya Türk marketleri# Fransa Türk marketleri#Hollanda Türk marketleri# Avusturya Türk marketleri#Belçika Türk marketleri#Anuga#Anuga Köln#Fuar

i

Konumuz fuarlara katılan Türk üretici ve markaların katılmasının yanında fuar öncesinde neler yaptığı veya yapmadığı:!
Mesaj Gönder