Bize Ne Oldu?

 

Biz Türklere ne oldu dünyanın neresinde olursa olalım birbirimizle uğraşıp duruyoruz? Kötü niyetin zirve yaptığı zamanlardayız, sanki dünyada sadece kötülük varmış gibi kötü düşünmek, kötü davranmak,sürekli kötülükleri örnek vererek günlerimizi yaşıyoruz. Kötü düşünerek iyi yaşanılamacağı gibi, kötülüklerin örnekleri verilerek iyi bir hayat sürdürülemez.

Ortak değerlerimizi hiçe sayarak birlik olmak diri olmak felsefesini unutarak kalp kırmayı bir marifet görüp etrafımızdaki insanları kırıyoruz yıkıyoruz. İyi insan olma yerine modern dünyanın merhameti olmayan kişisel çıkarları ön planda tutan kendi için tüm ahlaki değerleri hiçe sayarak yaşamak ne kadar doğru?

Gün geçmiyor ki birlik olmamız gereken konularda birbiri ile titişen haberler duymayalım. Birlik olmayınca, dirlik nasıl olacak? Dirliği olmayan milletlerin günümüzün hızlı yaşamında değerlerini yaşatmaya imkan var mıdır?

Bizi biz yapan tarih sahnesinde yer almamızı sağlayan,bir zamanlar tarihe yön vermemizi vesile olan özverilerimiz, inancımız, kültürümüz, bağımsız ve özgür düşünebilme, hoşgörü, saygı, paylaşımcı olma, kültürel mirasa sahip çıkma, alçakgönüllülük, fedakarlık, töre odaklı insani düşüncelerimize ne oldu.

Mazlumların sahibi, zalimlerin karşısında dik duruşu olan Türk medeniyetini ortaya çıkaran düşünce sistemlerine ne oldu? Adaletsizliğin olduğu yerde adalet sağlama mücadelesi veren düşüncemize değerlerimize ne oldu.

Kök değerlerimizi tarihin hangi zaman diliminde bıraktık?

Topluma, kültürümüze, milli değerlerimize karşı sorumluluklarımızın farkında olmadan bencil, yaşamın insani değerlerinden kopuk bir hayat sürmenin tarihe karşı olan sorumluluğumuzu ayaklar altına almak değilmidir.

İnsani değerlerimize büyük katkısı olan Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre düşüncelerine ne oldu? Sosyal yaşamımızın içinde olması gereken değerlerimiz neden yok? Günümüzde sosyal yaşantımızın içinde kendi kültürel değerlerimiz olmuş olsa idi toplum bu kadar bölük pörçük olur muydu?

Maalesef zamanın tek dişli canavarı aklını bizden çok daha zekice kullanarak bizden kendi öz değerlerimizi, bizi biz yapan engin değerlere sahip kültürümüzü, yaşam düşüncemizi aklımızdan aldı.

Günümüzde toplumlular üzerinde en etkili yaşam biçimi modern kapital düşünceye dayalı tüketim toplumu oluşturmak isteyen insanların, elinde ne var yok alma temeli üzerine oluşan yaşam biçimidir. Kapital kültür, geleneksel kadim kültürlerin zehiridir. Kadim ve geleneksel kültür bilgi,erdem, özgürlük, paylaşımcı insanlık değerleri üzerine kurulmuş iken, kapital kültür çıkarcı, ayrıştırıcı maddi güçün üzerine inşa edilen bir yaşam bicimidir.

Kapital kültür insanların kendi öz kültürlerine yabancılaşmayı destekleyerek toplumun bir arada kalma, beraber hareket etme bilincini ve mücadelesini zayıflatmaktadır. Beraber hareket etme yeteneğini kaybetmiş toplumların tarihlerindeki başarıları tekrar göstermelerinin ihtimalleri nerdeyse yoktur.

Bıraktığımız değerlerimizi ne zaman hatırlayacağız?

Her insan kendi zamanından sorumludur, zamanın gerekliliklerini yapmakla mükelleftir. Sorumluluk gelecek nesillere veya başkalarına havale havale edilemez.

Değerlerimize sahip çıkmalıyız düşüncelere, fikirlere eleştirel bakmalı ve doğruluğunu her zaman kendi değerlerimiz üzerinde sorgulayan bir düşünce sistemiyle bakmalıyız. Düşünceleri, fikirleri aklı selim şekilde filitre etmeden kabul etmek aklı kiraya vermekle eşdeğer olduğu gibi modern köle olmamın göstergesidir.

Daha ne kadar nesillerin kaybolmasını seyreteceğiz. Artık zamanı boşa harcamak tarihimize ve günümüze ihanet olduğu gibi gelecek nesillerede ihanettir. Birilerinin kulaklarımıza üfledikleriyle kendimizi, toplumumuzu, milletimizi zehirlemeyi bırakalım zannetiklerimizin peşinde değil gerçeklerin peşinde olalım.

Birbirine güveni olmayan, birbirini anlamaya çalışmayan, birbiriyle yaşamayı bilmeyen, birbirinden öğrenmeyen, birbirine saygısı olmayan ,ortak akıla hizmet etmeyen üretmeyen düşünceleri artık hayatımızdan çıkarmanın zamanı geldi. Kötülüğün hergün zafer çığlıkları attığı bir topmunun sonunun iyi olacağını kimse söyleyemez.

Yaşamak mı yoksa iyi yaşamak mı? değer üreterek yaşamak mı? sıradan yaşamak mı? başkalarının hayatımıza şekil vermesine müsade etmemeliyiz. Güzel dünyanın çirkin ve kötü tarafını bize yaşatmak isteyenlere karşı dik dur ve haksızlığa, adaletsizliğe karşı mücadele etmekden çekinme. Birbirine nefret ile yaklaşan toplumların sonu her zaman hüsran olmuştur.

Hayatın bir değeri olmalı hayat sadece nefes alıp vermek olmamalı. Hayata anlam katacak değerli kılacak bir yaşam tarzı oluşturmak her Türk evlatının görevi olmalı. Ortak değerlerimiz hepimizin vazgeçilmezi olarak yaşamımızın temelinde yer almalı. Unutma bu dünyadan geçiyoruz hiç bir şey kırmaya kırılmaya değmez.

Kendine ve etrafına sahip çık.

i

Biz Türklere ne oldu dünyanın neresinde olursa olalım birbirimizle uğraşıp duruyoruz?
Mesaj Gönder