Avrupa Türk Gıda Sektörünün Sorunları! Ürün Çeşitliliği ve International Ürünler!

 

Avrupa Gıda sektöründe ciddi gıda ürünleri çeşitliliği ve yemek kültürü değişimi yaşanıyor bu değişimden bizim pay almamız gerekli. Bununla birlikte kendi etnik pazarımızdaki ürün çeşitlerini de zenginleştirmeliyiz.

Değişim tüm Avrupa ülkelerinde var, bu değişimden aslında en çok bizim fayda görmemiz gerekli. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde toptancılarımız, üreticilerimiz ve marketlerimiz var. Avrupa'nın bir ucundan diğer ucuna sektörümüzden insanlar ve şirketleri var.

Ürün çeşitliliği ve İnternational ürünler konusunda maalesef toptancılarımız, bayilerimiz, distribütörlerimiz ve marketlerimiz gerekli olan çalışmayı tam olarak yapmıyor. Hatta benim gözümde hiç yapmıyorlar. Olması gerekenin yanından bile geçmeyen çalışmalar.

Aslında zor olmayan bir çalışmaya örnek verecek olursak

Almanya için Almanya'da yeterince

İtalyan

Yunan

İspanyol

Portekiz

Rus

Balkan

Hollanda

Avusturya

Arap

Bulgar

Fransız

Hindistan

İran

ve diğer farklı ülkelerin toptancıları var.

Buradaki iletişim sorunu Türk toptancılarından kaynaklanıyor maalesef. Yukarıda saydığım ülkelerin gıda toptancıları ile beraber çalışma veya onlardan satınalmak ve onlara ürün satmak gibi düşünceleri ve çalışmaları yok!

Sektörümüz adına çok büyük bir eksikliğe toptancılar neden oluyor. Biran evvel toptancılar çözüm üretmeli ve diğer ülke toptancı, üretici ve markalarıyla iletişimde olarak Etnik sektörde daha kuvvetli olmamız için çalışma yapmalılar.

Marketçiler de bu konuda hassas olmalılar. Farklı ve kaliteli ürünler geldiği zaman iyi analiz etmeliler. Pahalı tavırlarından vazgeçmeliler.

Çeşitlilik çok önemli önümüzdeki yıllar çok daha önemli olacak.

Lütfen bu konularda hepimiz hassas olalım araştıralım soruşturalım ve kendi kurduğumuz etnik sektörü geleceğe daha sağlıklı ve ayakları yere basacak şekilde taşıyalım.

i

Avrupa Gıda sektöründe ciddi gıda ürünleri çeşitliliği ve yemek kültürü değişimi yaşanıyor bu değişimden bizim hem pay almamız gerekli hemde kendi etnik pazarımızdaki ürün çeşitlerini zenginleştirmeliyiz.
Mesaj Gönder